DSİ Genel Müdürlüğü
BASIN BÜLTENLERİ
 


ÇORUM OBRUK BARAJI’NDA SU TUTULUYOR...

 

Kızılırmak Nehri Havzası’nın önemli projelerinden olan
sulama ve enerji maksatlı Obruk Barajı’nda
24 Eylül 2007 tarihinden itibaren su tutulmaya başlanıyor
.

 

Obruk Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Çorum iline bağlı Dodurga ilçesine 16 km uzaklıkta, Kızılırmak Nehri üzerinde inşa edilmektedir. Projenin tamamlanmasıyla yılda 473,4 milyon kilowatt–saat (kWh) enerji üretilecektir. Tesisin kurulu gücü 202,8 Megawatt’tır (MW). Ayrıca önümüzdeki yıllar içerisinde inşa edilecek olan Dutludere Sulaması vasıtasıyla 67 410 dekar alanda sulu tarıma geçilecektir.

Obruk Barajı ve   HES; DSİ Genel Müdürlüğü tarafından  28  Kasım 1995  tarihinde  ihale  edilmiş  ve 29 Şubat 1996 tarihinde işe başlanmıştır. Baraj 12 milyon m³ dolgu hacmine sahiptir. Temelden yüksekliği 125 m olup, toplam göl hacmi ise 661 milyon m³’tür.

Obruk Barajı ve HES, 16.06.2008 tarihinde bitirilecek ve bu tarihten itibaren enerji üretimine başlayacaktır.

4 ünite halinde inşa edilmekte olan Hidroelektrik Santral’de, I. Ünite 2008 yılı başlarında enerji üretimine geçilecektir. Hidroelektrik Santral, 170 milyar kWh yıllık enerji üretimi olan ülkemizin enerji üretimine 473,4 milyon kWh enerji üreterek “binde üç” katkı sağlayacaktır. Yıllık enerji geliri ise yaklaşık
50 milyon USD’dir.

Obruk Barajı’nda depolanacak su; önümüzdeki yıllarda inşaatı gerçekleştirilecek olan Dutludere Sulaması vasıtasıyla, Kızılırmak Nehri’nin sağ ve sol sahilinde Dodurga ve Osmancık ilçelerine bağlı 12 adet köye ait tarım alanlarını sulu tarıma kavuşturacaktır. Bunun neticesinde de yöre çiftçilerimizin geliri artacak, ülkemiz ekonomisine önemli miktarda zirai katkı sağlanacaktır.

Baraj gölü altında kalacak olan yolların yerine yapılan köy yolları (stabilize), Uğurludağ İlçe Yolu (8 637 m ve asfalt kaplı) ve İnalözü Köprüsü, İskilip Köprüsü (52 açıklık, 1 250 m uzunluğunda, yaklaşım yolları ile birlikte 2 000 m ve asfalt kaplı) inşaatları tamamlanmış ve işletmeye açılmıştır.

Baraj ulaşım yollarından Y – 1 ve Y – 8 yolları, Oğuzlar ilçesi bağlantısından ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne devirleri de yapılarak Oğuzlar ilçesi – Çorum ili Ulaşım Yolu olarak trafiğe açılmıştır. Bu yol ile kışın ulaşımı zor ve apik olan Oğuzlar – Çorum Yolu kısalmış, emniyetli olarak 365 gün trafiğe açık hale gelmiş ve ulaşım süresi azalmıştır. Ayrıca bir kısmı göl alanında kalacak olan Çorum ili ve İskilip ilçesi köyleri (Salur, Eşençay, Tozluburun, Yalakçay, Karlık ve Karaburun köyleri) 34,5 kV Enerji Nakil Hattı Deplase işi 2006 yılında tamamlanarak yeni hatlara enerji verilmiştir. Yine bir kısmı göl alanı altında kalacak olan Çorum – Çankırı 154 kV (9 149 m) ve 380 kV (9 256 m) Enerji Nakil Hatları (İskilip ilçesi) 2007 yılında imalat ve montajları yapılarak Temmuz 2007’de hatlara enerji verilmiştir.

Kızılırmak Nehri Havzası’nın ve ülkemizin önemli projelerinden “Çorum Obruk Barajı ve HES Projesi”nde “Su Tutma” işleminin yöre halkına ve ülkemize hayırlı olması temennisi ile

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

DSİ Genel Müdürlüğü
Basın Müşavirliği
24.09.2007

 

 

 

 

Son Güncelleme:  

 
DSİ Genel Müdürlüğü